הרצאות - היוצרים הגדולים בשירה העברית

סיפורי הזמר העברי השזורים בשירת הקהל ובליווי וירטואוז האקורדיון עוזי רוזנבלט.
רוני אהרוני, מרצה מומחה לתולדות ארץ ישראל ותולדות הזמר העברי. נצא למסע בעקבות היוצרים הגדולים של הזמר העברי, ואיך שיר נולד בהתייחס לאירועים, להתיישבות ולאישים. ההרצאות מלוות במצגת השירים הרלוונטים.

 

עוזי רוזנבלט

נתן אלתרמן – הטור השביעי

במשך כמעט 25 שנה היה אלתרמן דבר האומה. הוא הגיע לשיאים שספק אם יש להם מקבילה בארץ או בעולם. הטור השביעי השפיע על הציבור ועל קובעי המדיניות. בטור השביע אלתרמן, קיטרג, סינגר, מחה, ניבא והשפיע. נסקור משירי הטור השביעי ובראשם מגש הכסף.

שירי אהבה בשירתו של אלתרמן

נתן אלתרמן הוא אהבתה הגדולה של השירה הארצישראלית, מלכה הבלתי מעורער והבלתי מוכתר אך הטרובדור הגדול שלה. בליווי מצגת עם השירים ננתח ונשיר משירי האהבה שכתב.

נעמי שמר – על הדבש ועל העוקץ – חייה ושירתה של נעמי שמר

נלווה את נעמי שמר מילדותה בכנרת ולאורך כל שנות יצירתה. המשוררת שכתבה והלחינה את מרבית שיריה, היא פס הקול של הזמר העברי. דרך השירים נלמד על אישיותה המורכבת נספר את הסיפורים מאחורי השירים ובליווי מצגת נשיר משיריה האהובים.

סוכני זיכרון בזמר העברי

המשוררים, חיים גורי, נתן אלתרמן, יורם טהרלב ועוד… השפיעו על תודעת הזיכרון יותר מכל ספרי ההסטוריה והמחקר שנכתבו. יתרה מזאת, הם ניבאו אירועים מכוננים בשיריהם. על כך נדבר בהרצאה בליווי מצגת שירים רלוונטית. 

רחל המשוררת – לא שרתי לך ארצי

דמותה של המשוררת רחל נחרטה בתודעה הישראלית כמשוררת נוגה ולירית. אך האמת היא שעד שחלתה, היא היתה צעירה פעילה, מלאת שמחת חיים ומאושרת. סיפורי האהבה שלה מרתקים וכואבים. נשיר וננתח את שיריה בליווי מצגת.

ירושלים בזמר העברי

מעט היו השירים שנכתבו טרם איחודה של העיר. השיר ירושלים זהב שנכתב זמן קצר לפני כיבוש/ שיחרור העיר העתיקה פרץ את הסכר של שירי ירושלים שבא אחרי המלחמה. בליווי מצגת ננצח נסביר ונשיר את שירי ירושלים. 

מאיר אריאל ושלום חנוך – הקיבוצניקים ממשמרות

…אל תלכי לבדך… היוצרים הגדולים מקיבוץ משמרות. סיפורו של קיבוץ משמרות שהיה מקור להשראתם של יוצרים רבים, ובהם מאיר אריאל ושלום חנוך.  אמני המילים והלחנים, אמני שירי המחאה והאהבה.

אריק איינשטיין – עטור מצחך זהב שחור

אריק איינשטיין ז"ל היה פס הקול של שירי ארץ ישראל ומגדולי זמרי הדור. אריק היה אושייה תל אביבית ברמ"ח אבריו.  איינשטיין, נולד, גדל, חיי, יצר ופעל בתל אביב. תל אביב ואריק איינשטיין היו סיפור אהבה של ממש. בנוסף יש גם את אריק השחקן, החקיין והבדרן. הוא סימל יותר מכל עבור דורות שלמים את התמימות והאהבה של ארץ ישראל הישנה והטובה. בהרצאה נסקור את חייו מלהקת הנח"ל ועד מותו. דרך ההרכבים הרבים בהם השתתף וקריירת הסולו. דרך  האמנים שאריק זיהה בתחילת דרכם והשת"פ שעשה איתם שימשו עבורם כמקפצה להמשך דרכם. דיי אם אזכיר את: שלום חנוך, מיקי גבריאלוב, יוני רכטר, שם טוב לוי ועוד רבים וטובים. ההרצאה מלווה במצגת של חייו ושיריו והסיפור, איך שיר נולד?

השירים היפים והמכוננים שלפני הקמת המדינה

השירים שליוו את ההסטוריה של ארץ ישראל. שירי האהבה דאז היו לאדמה ולמולדת. בליווי המצגת נספר את הסיפורים המרתקים שמאחורי השירים, נשיר ונהנה.

שירי הנצחה וזיכרון – הרצאה לקראת יום הזיכרון

שירי הנצחה וזיכרון – הרצאה לקראת יום הזיכרון

יום הזיכרון זה היום המביא לנו את השירים היפים והמרגשים ביותר. באמצעות השירים והסיפורים נחייה את דמות הנופלים. נשיר ממיטב שירי המשוררים שנכתבו על הנופלים, על האירועים, על הקרבות ועל תקווה ושלום.

מלאו פרטים ואחזור אליכם