הרצאות - תולדות ארץ ישראל

עלייה ותקומה, סיפורם של מנהיגים דגולים, מורשת קרב, פרשיות נעלמות, סיפורי אהבה השזורים בהיסטוריה ועוד. מרתק ומרגש…

רוני אהרוני, מרצה מומחה לתולדות ארץ ישראל ותולדות הזמר העברי.
להלן נושאי כמה מההרצאות:

יגאל אלון – מצביא, מנהיג ומדינאי

"עם שאינו מכיר את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל"

יגאל אלון: איש אדמה, בוגר המחזור הראשון של בה"ס כדורי, מפקד הפלמ"ח, מצביא, גיבור מלחמת השחרור, מדינאי, איש חינוך ואיש הרֵעוּת. איש הספרא והסייפא. הנצחון במלחמת העצמאות יש לזקוף בעיקר לזכותו. האיש ישר הדרך שלעולם לא בגד בערכיו וחבריו. איש שההסטוריה של הארץ קצת שכחה.

העלייה ההמונית לאחר קום המדינה. הרצאה כבדה וטעונה

העלייה ההמונית החלה מיד לאחר הקמת מדינת ישראל ובאמצע מלחמת השחרור. הייתה זו עליית פליטים ברובה – ניצולי שואה מאירופה והפליטים היהודים ממדינות ערב. עלייה זו הביאה לגידול עצום באוכלוסיית המדינה, כאשר תוך 3 שנים בלבד קלטנו כ 690,000 .זהו שיעור קליטה חסר תקדים בהשוואה לארצות קולטות הגירה. בהרצאה המלווה במצגת עם מספרים ועובדות, נציג את הסיבות לעלייה, הקשיים, יהדות אשכנז מול היהודים המזרחיים, האם היה אפשר אחרת ועוד.

אריק שרון

מעטים הם ראשי המדינות שיכולים להתהדר בסיפור חיים מרתק , שנוי במחלוקת ושזור בהיסטוריה של מדינתם למן יום היווסדה כמו זה של אריאל שרון . אריק האיש האדם, הפלאח, הלוחם, המפקד , המצביא, המדינאי, האדם שאהבו ושנאו. נסייר בתחנות חייו של האיש שהטביע חותם מהותי בתולדות מדינת ישראל, נספר ונדבר על האיש מזוויות פחות מוכרות, נציג אוסף תמונות רלבנטיות שטרם נחשפו לציבור.

אלי כהן

אלי כהן האיש שריגל למען מדינת ישראל בסוריה בשנים 1962 – 1965 בזהות בדויה ונתלה ע"י הסורים במאי 1965, היה אחד מגדולי המרגלים שידעה מדינת ישראל . תרם לדעת רבים תרומה מכרעת לביטחונה של מדינת ישראל ולניצחון של צה"ל במערכה על המים ובמלחמת ששת הימים.

בהרצאה ננסה לתפוס משהו משלוש וחצי שנים של דרמה, מתח, הצלחה וחרדה של מרגל ישראלי יהודי שחיי ופעל בלב מוקדי הכוח בסוריה והזרים לישראל מידע מהימן וחיוני על מנהיגיה ועל קשריה המדיניים והצבאיים.

המערכה על הדרך לירושלים במלחמת השחרור

"בכל ההיסטוריה הצבאית לא נוצרה עוד יחידה צבאית שרוחב חזית לחימתה לא היה אפילו רוחב של כביש, ומידת רוחב זו היא שקבעה את גורלה של המדינה" בני מרשק,

אחרי שהערבים לא קיבלו את תכנית החלוקה, שם בן גוריון את כל יהבו על הדרך העולה לירושלים וירושלים עצמה. מתוך 16 חודשי מלחמת השחרור, 8 חודשים נלחמים על הדרך ועל ירושלים. בהרצאה נסקור בליווי מצגת את האירועים בכביש באב אל וואד, המשלטים, מבצע נחשון. קרבות לטרון וחמשת הנסיונות לכובשה.

סיפורי אהבה מרתקים בארץ ישראל

סיפורי אהבה רומנטים, טרגים, כואבים ו…שליוו את ארץ ישראל מתחילת הציונות. אהבות של משוררים וסופרים, של מנהיגים ומצביאים, אשכנזים וספרדים. סיפורי אהבה מוצלחים בהם נקשרו זה בזו, וסיפורי אהבה שהתנפצו והותירו לבבות שבורים.

מבצע סוזנה – עסק הביש

"מבצע סוזאנה" הכושל מוכר לציבור הרחב בשם "עסק הביש". סופו של המבצע בהתנערות של הגורמים השונים מאחריות וב"פרשה" פוליטית שהסעירה את המדינה. נסקור את שרשרת האירועים מגיוס החוליות הפעלתן, תפיסתן, ישיבתן בכלא ושחרורם אחרי מלחמת ששת הימים.

תפריט נגישות

מלאו פרטים ואחזור אליכם